Genre:
Rock
Stiler:
Avantgarde / Tribal
Spor:
Beast Resonator 1
Beast Resonator 2
Beast Resonator 3
Referanser:
Steve Reich
Klaprende hover
Trommelomme- trommelomme- trommelomme-trommelomme
21.12.2006
Han er ingen nybegynner i faget, Daniel Menche, fra Portland, Oregon. Mannen har i løpet av sine snart 20 år som utøvende artist en lang rekke utgivelser bak seg, beskrevet på hans hjemmeside som en musiker med "a sense of focus and determination uncharacteristic in a genre known for its randomness and chaotic structure. Rather than creating "noise," he strives for order and cohesiveness."
Jeg kjenner ikke hans svært så fyldige katalog spesielt inngående, og det gjør det vel ikke lettere å beskrive de 70 sammenhengende minuttene/tre sporene som utgjør Beast Resonator ut fra ordinære parametre innen noise/avantgarde-musikken. Men det er ikke vanskelig å støtte påstanden om at han setter et bestemt fokus foran tilfeldig kaos.
Beast Resonator er et massivt stykke musikk, bygget opp av tette lag av rytmer. De første minuttene virker dette riktignok noe snålt, litt som å oppdage en bøffelflokk som halser etter en horde gaseller ute på savannen, og i det øyeblikk man stuper ned i gresset for å komme unna galskapen, så presses "rec"-knappen inn og tar opp hele galskapen som drar seg over 70 minutter. Det tar jo aldri slutt! Men etter en stund går denne tilsynelatende monotone klapringen over i et nytt stadium, ja, man dras nesten mot hovene som sneier hodet og det er mulig å skjelne forskjeller på størrelse og legge merke til dynamikken i intensiteten. Det skapes en suggererende kraft i dette, som etter en stund blir veldig oppslukende, og selv om vi fremdeles ligger med hodet dypt nede i jorda, løftes vi mentalt inn i et tribalt rituale av utemmet villskap jeg knapt har hørt maken til. Det var Allmusic som en gang kalte ham en "Steve Reich med malaria", sannsynligvis med tanke på Reichs verk som Drumming. Sammenligningen er uansett for morsom til å la den passere i stillhet.
"Self made and recorded sound sources are the main emphasis in creating a living and emotional feeling to Daniel Menche's form of contemporary music", står det om amerikanerens arbeid på hans nettside, og igjen vil jeg bare gi bekrefende støtte til en annens påstand. Det er nemlig det levende, organiske som gir Beast Resonator det nødvendige løft, som gjør den konstant interessant å lytte til og som skiller den fra så mye annen moderne musikk som gjerne søker å støte lytteren fra seg.
Det er et tiltrekkende beist Daniel Menche her har skapt.
Hentet fra arkivene
Groovissimo

Efrim Manuel Menuck - Plays "High Gospel"
(Constellation)
Tung og schizofren debut av Godspeed You! Black Emperor-medlemmet Efrim Manuel Menuck.
Flere:
Fever Ray - Fever RayKloster - Coastal Research - ideas, drafts and sketches recorded by Kloster