- førstesiden
- nyheter
- artikler
- anmeldelser
- genre
- konserter
- lister
- forum
- ekstranummer
- lesernes lister
- kontakt oss
Genre:
Elektronisk
Stiler:
Ambient / Techno / Friform
Spor:
Nook & Cranny
Le Grand Dôme
Grandiflora
Black Lamb & Grey Falcon
Miniature Rock Dwellers
When I Leave
Iberia Eterea
Moistened & Dried
Algae & Fungi part I
Algae & Fungi Part II
Too Fragile To Walk On
Referanser:
Global Communication
The Orb
Mark Hollis
Pete Namlook
Se også:
Biosphere - Patashnik (1994)
Biosphere - Wireless - Live at the Arnolfini, Bristol (2009)
![]()
Brutalt vakker
Biosphere viser at det er mulig å bevege seg framover ved å gå tilbake.
Del på Facebook24.11.2000
Han tar seg god tid mellom hver utgivelse, denne Tromsøværingen Geir Jenssen, men så er de mer enn verdt å vente på også. Snart tre år har gått siden den fenomenalt nydelige Substrata bredte sin vellyd ut i hverdagsrommene. Den gang hadde Jenssen lettet lydbildet for trommer og perkusjon til fordel for meditative studier i pulser og bølger. Resultatet var over all forventning, og skiva har frembragt cinematiske visjoner i heimen med jevne mellomrom i tre år.
På Cirque er rytmeprogrammeringene atter delvis inkorporert i de kolossale lydcollagene, og man kan på et vis si at uttrykket peker bakover mot den i mine ører nær brutale 94-utgivelsen Patashnik. Samtidig finner jeg det verdt å påpeke at Jenssens musikk i økende grad inntar en organisk form. Biosphere har nesten gjort det til et varemerke å presse analoge synther for frekvenser ned til det knapt hørbare, og når de vedvarende og pulserende buldringene i åpningssporene Nook & Cranny, Le Grand Dôme samt Black Lamb & Grey Falcon slår ut fra kompetente høyttalere, er det nesten som å gå opp mot naturkreftene personifisert. En annen og kanskje mer subtil endring, er overgangen fra rene techno-programmeringer til brudne og etno-aktige tromme/perkusjon-blokker - nok et tegn på at Biosphere har forlatt det ytre rom til fordel for inspirasjonen gitt av de mange kreftene og kulturene som raljerer Tellus.
Cirque er en strengt disiplinert lek med lydmediet. Jenssen kiler endog den gamle nestoren Arne Nordheim i siden med klangene i Moistened & Dried, men uten å kreve eller befeste andre domener enn det han selv hederlig har arbeidet seg opp i løpet av ti år. Brutalt vakkert ambient-pensum som krever rommet du lytter i, og som garantert vil fylle det med storslagne audio-eventyr.
Feedback - si din mening
Klikk her for å kommentere
Siste anmeldelser
Groovissimo

Archie Bronson Outfit - Coconut
(Domino)
Ørene dine kommer til å blø fuzz etter å ha hørt Coconut, og danser du plutselig ut av det blå så skyldes det bare voodoo.
Tidligere:
The Besnard Lakes - The Besnard Lakes Are The Roaring NightThe Megaphonic Thrift - Decay Decoy



